Vuosi sitten Hanna & Emil vihittiin sateisena päivänä Temppeliaukion kirkossa missä samalla myös heidän ihana pieni esikoisensa sai kasteensa.
Alunperin hääpotrettien kuvauspaikaksi oli toisenlaiset suunnitelmat, mutta sateisen sään takia kuvasimme potretit pelkästään Temppeliaukion ympäristössä mihin olisimme joka tapauksessa tulleet muutenkin kuvaamaan osan kuvista.
Onneksi sade hellitti hetkeksi ja saimme ulkokuviakin ilman suurempaa kastumista.
Viime kesänä Temppeliaukion kirkolla oli korjaustyöt ikävästi käynnissä ja koko ulkopuoli oli vuorattu rakennustelinein ja pressuin. Sen lisäksi että ulkona kuvatessa piti yrittää vältellä rumia rakennustelineitä osumasta taustalle, niin sisäpuolella rakennustyöt estivät oikeastaan kaiken luonnonvalon pääsemisen kattoikkunoista sisälle. Etenkin kun sää oli jo valmiiksi sateisen harmaa ja tummat, värilliset pressut peittivät kupolin lasit niin sisätiloissa ei pahemmin valonsäteitä nähty. Mutta ei haittaa. Vaikka taivaalta satelisi kissoja ja koiria niin tunnelma häissä on aina niin kaunis ja lämmin.
Vihkimisen jälkeen siirryimme kävellen muutaman korttelin päähän Hotelli Helkaan missä juhlittiin rennosti hääparia ja kasteen saanutta pikkumiestä.
Paljon onnea Hanna & Emil ensimmäisestä hääpäivästänne ja kiitos että sain olla mukana todistamassa tilaisuuttanne kuviksi!